03_02_ouroffer_sightseeing_guided_tours_visit_slovakia_bratislava_hotels.jpg10_hudobnici_sightseeing_guided_tours_visit_slovakia_bratislava_hotels.jpg05_ba_sightseeing_guided_tours_visit_slovakia_bratislava_hotels.jpg02_vinohrad_sightseeing_guided_tours_visit_slovakia_bratislava_hotels.jpg01_ckamen_sightseeing_guided_tours_visit_slovakia_bratislava_hotels.jpg08_les_sightseeing_guided_tours_visit_slovakia_bratislava_hotels.jpg06_schone_sightseeing_guided_tours_visit_slovakia_bratislava_hotels.jpg09_keramika_sightseeing_guided_tours_visit_slovakia_bratislava_hotels.jpg07_devin_sightseeing_guided_tours_visit_slovakia_bratislava_hotels.jpg03_sudy_sightseeing_guided_tours_visit_slovakia_bratislava_hotels.jpg

O regióne

 

 
Bratislava
        
         Malebné mesto na úpätí Malých Karpát sa po všetkých svojich dramatických premenách stáva jedným z najzvláštnejších miest v Európe. Pôvodne pokojné romantické kozmopolitné mestečko s množstvom kultúrnych pamiatok sa počas komunistickej megalomanskej výstavby a dramatického stavebného boomu počas posledných rokov stalo akýmsi multištýlovým mestom. Stretávajú sa tu tesne vedľa seba gotická, renesančná, baroková či klasicistická a secesná architektúra v malebnom centre v tesnej blízkosti s monumentálnymi stavbami z čias komunistickej éry a kvalitnou modernou architektúrou súčasnosti.
Sústava nie vždy učebnicovo premyslených riešení tak vytvára pozoruhodný chaos štýlov a slohov, čo dáva Bratislave skutočne osobitú a v Európe ojedinelú atmosféru.
        
Jeden náš vzácny hosť nazval bratislavské centrum veľkou kultúrnou reštauráciou. Mal pravdu. V lete prejsť útulným centrom Bratislavy znamená prepletať sa desiatkami záhradných sedení reštaurácií, vinární a pubov a križovať cestu stovkám čašníčok a čašníkov, čo dáva mestu v stredozemí atmosféru prístavných mestečiek v Stredomorí. Medzi tým všetkým však objavíte desiatky nádherných palácov, kostolov či meštianskych domov a v nich množstvo galérií, múzeí a stánkov s tradičnými remeselnými výrobkami. Hoci turistov v posledných rokoch pribudlo, netrpí Bratislava chorobou veľkomiest preplnených turistami. Stretnete tu množstvo miestnych, ktorí milujú posedávať v centre a baviť sa dlho do noci. To je Bratislava, živá, pulzujúca, ale pohodová a opäť svojsky zvláštna. 
 
 
Malé Karpaty
 
         Krajina, ktorá dýcha históriou a vínom. Tiahne sa od Bratislavy po južnom úbočí Malých Karpát posiatom vinohradmi a vinárskymi mestečkami, dedinkami a usadlosťami. Cesta cez malokarpatský región, známa aj ako malokarpatská vínna cesta vás povedie cez tri pôvabné vinárske mestečká Svätý Jur, Pezinok a Modra, ktorých história siaha kdesi do 12. storočia. Všetky tri mestá sú usadené na úpätí Karpát s ideálnymi podmienkami na pestovanie hrozna a ako edenské záhrady aj ich obklopujú šíre vinohrady, na ktorých sa pestuje hrozno najrôznejších odrôd.
Typické sú tu však najmä Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Rulandské (Burgundské) biele, Veltlínske zelené, Silvánske zelené,  z modrých
Frankovka modrá, Svätovavrinecké a Cabernet Sauvignon. Najznámejšou a najúspešnejšou tu pestovanou slovenskou odrodou je Devín, ktorý je krížencom Tramínu a Veltlínskeho červenobieleho. Okrem troch kráľovských vinohradníckych miest, v ktorých okrem početných vínnych pivníc nájdete veľké množstvo kultúrnych pamiatok, patrí k najkrajším miestam nepochybne hrad Červený Kameň, jeden z najzachovalejších a najväčších hradov v strednej Európe. Zastaviť by ste sa určite mali aj na zámku v Smoleniciach, vo Fuggerovom dome v Častej, v zámockých pivniciach v Pezinku, kde sa nachádza Národný salón vín a na ďalších a ďalších nádherných miestach nášho milovaného kraja. Ale o tých vám už radšej porozprávame osobne pri pohári lahodného vína.  
 
 
Príbeh vína
 
Života v Bratislave a Malokarpatskom regióne sa od nepamäti dotýkalo víno a jeho dorábanie je na našom území dokázané už v 7. storočí pred Kristom. Počas stáročí sa podmienky na pestovanie hrozna na našom území menili, ale víno tu bolo vždy a vinohradníctvo vdýchlo svoju dušu každému kútu tohto malebného kraja. Po ničivom vpáde Tatárov tu začalo vinárstvo opäť rozkvitať po príchode nemeckých a talianskych kolonizátorov a kulminovalo v 18. storočí, keď povestná račianska Frankovka nesmela chýbať na tabuli rakúsko-uhorskej panovníčky Márie Terézie. Posledný brutálny zásah do tohto nádherného umenia na Slovensku spôsobilo plánované hospodárstvo komunistického režimu. Ten je však preč a láska k vínu zakorenená hlboko v srdciach miestnych ľudí tu prebudila doslova renesanciu vín. Po dlhých rokoch tvrdej práce sa vína z Malokarpatskej oblasti začínajú presadzovať na prestížnych medzinárodných súťažiach.
 
 
Viac informácii o regióne:

 

http://www.region-bsk.sk/